Spółdzielnia uczniowska jest organizacją uczniów, prowadzoną przez nich samodzielnie pod opieką nauczyciela - opiekuna i działa na podstawie statutu uchwalonego przez Walne Zgromadzenie członków - założycieli (uczniów). Działa w oparciu o przepisy Prawa Spółdzielczego.
Spółdzielczość uczniowska jest świetnym sposobem na kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród uczniów. Przede wszystkim uczy pracy w grupie i odpowiedzialności za nią, uczy także samodzielności, szybkiego podejmowania decyzji, szacunku do pieniędzy, mądrego i racjonalnego inwestowania oraz strategicznego myślenia o przyszłości.
Wymaga od uczniów postawy kreatywnej i zaangażowanej, przejawiania własnej inicjatywy, zmagania się z przeciwnościami i przezwyciężania ich. W przeciwieństwie do teoretycznych zajęć z przedsiębiorczości, spółdzielczość uczniowska jest doskonałą formą nauki poprzez zabawę i działanie.
Obowiązki Członka Spółdzielni Uczniowskiej
Członek spółdzielni jest obowiązany:
- stosować się do postanowień statutu i uchwał organów statutowych spółdzielni,
- wykonywać starannie prace wynikające z planu pracy lub sprawowanej funkcji oraz inne podjęte dobrowolnie,
- dbać o powierzone mu mienie spółdzielni.
Prawa Członka Spółdzielni Uczniowskiej
Członek spółdzielni ma prawo:
- korzystać z usług, urządzeń i świadczeń spółdzielni,
- brać udział w obradach Walnego Zgromadzenia,
- wybierać i być wybieranym do organów spółdzielni,
- zgłaszać swoje uwagi opiekunowi, Zarządowi lub Radzie Nadzorczej w sprawie doskonalenia działalności spółdzielni lub poszczególnych sekcji,
- po ukończeniu szkoły przenieść swój udział do innej spółdzielni (np. z gimnazjalnej do licealnej) i kontynuować działalność spółdzielczą.
Działanie w spółdzielni uczniowskiej sprzyja pogłębianiu i rozwijaniu cech uczniów związanych z współpracą, kooperacją i przedsiębiorczością.