Kluczowym działaniem zrealizowanym w ramach projektu było testowe założenie i animowanie od postaw trzech pilotażowych spółdzielni uczniowskich. W ramach projektu utworzone zostały:

  • Spółdzielnia Uczniowska "DUO" przy Zespole Szkół nr 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego w Pyrzycach,
  • Spółdzielnia Uczniowska "Trio" przy Zespole Szkół nr 8 w Szczecinie,
  • Spółdzielnia Uczniowska "FABRYKA MARZEŃ" przy Zespole Szkół nr 1 w Szczecinie,

Każda ze spółdzielni „otrzymała” od nas „na start”:

1. Doposażenie (o łącznej wartości ok. 800-900 zł/spółdzielnię) zależne od wybranej przez uczniów formy działalności (np. spółdzielnia "DUO" z Pyrzyc otrzymała profesjonalną witrynę chłodniczą na potrzeby sklepiku szkolnego, spółdzielnia "FABRYKA MARZEŃ" otrzymała maszynę do szycia na potrzeby działalności rękodzielniczej)

2. Gotową stronę internetową, na której młodzi spółdzielcy umieszczają: opis obszarów swojego działania, informacje o członkach spółdzielni, składzie organów nadzorczych, a później informacje o podejmowanych/realizowanych inicjatywach (zdjęcia, filmy), sukcesach, planach. Oto strony internetowe poszczególnych spółdzielni:

3. Wsparcie warsztatowe dla uczniów

Członkowie każdej z nowoutworzonych spółdzielni objęci zostaną 12-godzinnym cyklem warsztatowym „Nasza pierwsza spółdzielnia”. Warsztaty podzielone były na dwa zasadnicze moduły tematyczne: 

  • Moduł I - "Spółdzielnia - małe przedsiębiorstwo" (8 h)
  • Moduł II - "Spółdzielnia - marka, produkt, sprzedaż" (4 h)

W warsztatach udział wzięło 82 młodych spółdzielców i spółdzielczyń!

4. Wsparcie mentorskie (coach) dla opiekunów spółdzielni

Coach pomagał opiekunom spółdzielni obrać właściwą drogę do celu (utworzenie i efektywne animowanie spółdzielni), używając do tego swoich umiejętności, doświadczenia i narzędzi. Proces coachingowy odbywał się zdalnie z wykorzystaniem dostępnych narzędzi komunikacyjnych telefon/mail/skype. Doradcami byli eksperci Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej w Krakowie.

     

Projekt „Nasza pierwsza spółdzielnia” współfinansowany jest ze środków
Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Gminy Miasto Szczecin oraz
Narodowego Banku Polskiego w ramach programu edukacji ekonomicznej